Skip to main content
Announcements
Have questions about Qlik Connect? Join us live on April 10th, at 11 AM ET: SIGN UP NOW
cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 
vdcastro
Partner - Contributor III
Partner - Contributor III

Hierarchy

Hello everyone,

i am trying to develop an hierarchy of a organization structure.

Untitled.png

I am having a problem. I want the appearance of left board and i am obtaining the structure of the rigth board.

My dataset is:

NAMEPROLEREPORTINGMANAGERLEVELOFBUSINESSHEAD
AnnDirectorCEOCompany
JohnCEOCompany

The code, i found here:

TREE_VIEW:

LOAD Distinct NAMEP as VALUE, NAMEP & '-NAME' as NODE_ID, ROLE & '-ROLE' as PARENT_NODE_ID, PICTUREID as Item resident Data;

LOAD Distinct ROLE as VALUE, ROLE & '-ROLE' as NODE_ID, REPORTINGMANAGER & '-REPORTINGMANAGER' as PARENT_NODE_ID, ' ' as Item resident Data;

LOAD Distinct REPORTINGMANAGER as VALUE, REPORTINGMANAGER & '-REPORTINGMANAGER' as NODE_ID,  LEVELOFBUSINESSHEAD & '-LEVELOFBUSINESSHEAD' as PARENT_NODE_ID, ' ' as Item resident Data;

LOAD Distinct LEVELOFBUSINESSHEAD as VALUE,LEVELOFBUSINESSHEAD & '-LEVELOFBUSINESSHEAD' as NODE_ID,  LEVELOFBUSINESSHEAD & '-LEVELOFBUSINESSHEAD' as PARENT_NODE_ID, ' ' as Item resident Data;

HIERARCHY_TABLE:

Hierarchy(NODE_ID_H,PARENT_NODE_ID_H, ID, PARENT_NAME, NAME, Organization_Structure) load

NODE_ID,

NODE_ID as NODE_ID_H,

PARENT_NODE_ID as PARENT_NODE_ID_H,

VALUE as ID,

VALUE as NAME

resident TREE_VIEW;

Can someone help me finding my mistake?

Greetings

1 Reply
hari8088
Creator
Creator

Use below script or else find the attached qvw.

Data:

CrossTable(Levels,Data,2)

LOAD employeeid, positiontype, level0, level1, level2, level3, level4, level5

FROM (ooxml, embedded labels, table is Sheet1);

Hierarcy:

LOAD Levels&'_levels' as value,Levels&'_levels' as nodeid,Levels&'_levels' as parentid Resident Data;

LOAD positiontype&'_positiontype' as value,positiontype&'_positiontype' as nodeid,Levels&'_levels' as parentid Resident Data;

LOAD employeeid&'_employeeid' as value,employeeid&'_employeeid' as nodeid,positiontype&'_positiontype' as parentid Resident Data;

final:

Hierarchy(nodeid,Newparentid,id,parentidnew,name,structure)

LOAD

value as id,

value as name,

nodeid,

nodeid as newnodeid,

parentid as Newparentid

Resident Hierarcy;

DROP Table Hierarcy;

DROP Table Data;