Skip to main content
Announcements
See what Drew Clarke has to say about the Qlik Talend Cloud launch! READ THE BLOG
cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 
vdcastro
Partner - Contributor III
Partner - Contributor III

Hierarchy

Hello everyone,

i am trying to develop an hierarchy of a organization structure.

Untitled.png

I am having a problem. I want the appearance of left board and i am obtaining the structure of the rigth board.

My dataset is:

NAMEPROLEREPORTINGMANAGERLEVELOFBUSINESSHEAD
AnnDirectorCEOCompany
JohnCEOCompany

The code, i found here:

TREE_VIEW:

LOAD Distinct NAMEP as VALUE, NAMEP & '-NAME' as NODE_ID, ROLE & '-ROLE' as PARENT_NODE_ID, PICTUREID as Item resident Data;

LOAD Distinct ROLE as VALUE, ROLE & '-ROLE' as NODE_ID, REPORTINGMANAGER & '-REPORTINGMANAGER' as PARENT_NODE_ID, ' ' as Item resident Data;

LOAD Distinct REPORTINGMANAGER as VALUE, REPORTINGMANAGER & '-REPORTINGMANAGER' as NODE_ID,  LEVELOFBUSINESSHEAD & '-LEVELOFBUSINESSHEAD' as PARENT_NODE_ID, ' ' as Item resident Data;

LOAD Distinct LEVELOFBUSINESSHEAD as VALUE,LEVELOFBUSINESSHEAD & '-LEVELOFBUSINESSHEAD' as NODE_ID,  LEVELOFBUSINESSHEAD & '-LEVELOFBUSINESSHEAD' as PARENT_NODE_ID, ' ' as Item resident Data;

HIERARCHY_TABLE:

Hierarchy(NODE_ID_H,PARENT_NODE_ID_H, ID, PARENT_NAME, NAME, Organization_Structure) load

NODE_ID,

NODE_ID as NODE_ID_H,

PARENT_NODE_ID as PARENT_NODE_ID_H,

VALUE as ID,

VALUE as NAME

resident TREE_VIEW;

Can someone help me finding my mistake?

Greetings

1 Reply
hari8088
Creator
Creator

Use below script or else find the attached qvw.

Data:

CrossTable(Levels,Data,2)

LOAD employeeid, positiontype, level0, level1, level2, level3, level4, level5

FROM (ooxml, embedded labels, table is Sheet1);

Hierarcy:

LOAD Levels&'_levels' as value,Levels&'_levels' as nodeid,Levels&'_levels' as parentid Resident Data;

LOAD positiontype&'_positiontype' as value,positiontype&'_positiontype' as nodeid,Levels&'_levels' as parentid Resident Data;

LOAD employeeid&'_employeeid' as value,employeeid&'_employeeid' as nodeid,positiontype&'_positiontype' as parentid Resident Data;

final:

Hierarchy(nodeid,Newparentid,id,parentidnew,name,structure)

LOAD

value as id,

value as name,

nodeid,

nodeid as newnodeid,

parentid as Newparentid

Resident Hierarcy;

DROP Table Hierarcy;

DROP Table Data;